תור פרטי לאנדוקרינולוג בתוך ימים ספורים בלבד

תור פרטי לאנדוקרינולוג בתוך ימים ספורים בלבד

ד"ר משה זילבר אנדוקרינולוג

הרצאות בנושא השמנה

תוכן עניינים

הרצאות השמנה

על-פי סקר שבוצע בשנת 2019 בכל מדינות ה-OECD וישראל בתוכן, מחצית מאוכלוסיית ישראל סובלת מעודף משקל כלשהו. מכאן ניתן להניח שהשמנה היא סוגיה אשר מעסיקה אנשים רבים מאד.

ברשת אמנם קיים שפע של מידע (כמו על כל נושא), אך רובו הוא חלקי, לא מדויק, או ממש שקרי. למעשה, מספר האמונות הטפלות והדעות הקדומות בתחום ההשמנה – הוא פשוט בלתי נתפס, וכאשר הידע שלנו הוא מסולף, הסיכויים לנצח במלחמה הקשה הזו כנגד השמנה – צונחים מאד. 

הנה מספר מיתוסים נפוצים, אשר כל קשר בינם לבין המציאות הוא מקרי בהחלט:

מיתוס מס' 1: "השמנה היא לא מחלה. זו קונספירציה של אנשים רזים".

השמנה אינה רק מחלה, אלא מחלה קשה, ואת זה קבעו ארגוני הבריאות המובילים בעולם. הראשון היה מכון הבריאות הלאומי של ארה"ב (National Institute of Health) בשנת 1997, אחריו הלכו האיגודים הרפואיים המובילים בארה"ב וכעבור שני עשורים הצטרפו גם האיגודים הרפואיים המובילים באירופה.

ההצדקה לקביעה זו היא שהשמנה כרוכה בעלייה בלחץ הדם, עליה בערכי הסוכר בדם, הפרעה בשומני הדם, עליה במחלות כלי הדם והלב, מחלת כבד, שחיקת המפרקים הגדולים, דום נשימה בשינה, גידולים ממאירים מסוימים. אין זה מפתיע שהשמנה כרוכה בקיצור משמעותי בתוחלת החיים, בעיקר בדרגות ההשמנה הקשות.

מיתוס מס' 2: "כשאתחיל להתאמן – הקילוגרמים העודפים יתחילו לזלוג ממני".

פעילות גופנית היא באמת התרופה הטובה ביותר, ויש את כל הסיבות שבעולם לעסוק בה, ובכך דן המאמר החדש של ד"ר זילבר בעיתון "הארץ".

עם זאת, הסיכויים של אדם להשיג ירידה משקל משמעותית כתוצאה מפעילות גופנית בלבד – קלושים מאד, בשל שני טעמים מרכזיים: ראשית, קילוגרם אחד של שומן גוף אוגר בתוכו 7,000 קלוריות, ולכן נדרש ה-מ-ו-ן ספורט על מנת לשרוף הרבה קילוגרמים מיותרים. שנית, הגברת העיסוק בספורט מגבירה מעט את התיאבון, ולכן סביר להניח שאנשים שמבססים את הירידה שלהם במשקל על פעילות גופנית גרידא – יאכלו קצת יותר מאשר קודם לכן, דבר אשר ינטרל את אובדן הקלוריות באמצעות הספורט.

מיתוס מס' 3: "יש דיאטות בהן אפשר לאכול כמה קלוריות שרוצים, ועדיין יורדים יפה במשקל".

אמירה זו נכונה בערך כמו שהשמש זורחת במערב, המים מתאדים באפס מעלות צלסיוס, וחפצים שנזרקים מגגות של בניינים – עושים את דרכם אל החלל החיצון. בקיצור, מדובר בקשקוש מוחלט.

אין זה משנה מהו שמה של הדיאטה, מה היא מכילה ומי המציא אותה, אך ברור לחלוטין כי על-מנת להשיג ירידה במשקל – המאזן הקלורי חייב להיות שלילי, כלומר יש להכניס פחות ממה שמוציאים. על כן, צריכת קלוריות ללא מגבלה אינה הולכת בד בבד עם ירידה במשקל. 

מיתוס מס' 4: "אשתמש בתרופות להרזיה למשך חודשיים-שלושה כי איני רוצה להתרגל".

בדלקת שקדים או בזיהום בדרכי השתן, נוטלים אנטיביוטיקה במשך מספר ימים, מחסלים את החיידק הפולש, ומפסיקים את הטיפול.

השמנה היא לא זיהום בגוף אלא מחלה כרונית, ובמחלות כרוניות נדרש טיפול כרוני. כשהטיפול מתברר כיעיל מבחינת הורדת משקל, וגם לא כרוך בתופעות לוואי משמעותיות, ההמלצה של כל ארגוני הבריאות המובילים היא להמשיך בו, כי הפסקת טיפול כרוכה לעתים קרובות ב"זליגה" של המשקל כלפי מעלה.

אם אתם מעוניינים ללמוד את כל הטיפים העסיסיים והמעשיים הקשורים בדיאטות, ספורט, תרופות לירידה במשקל וניתוחים בריאטריים, עם המון דוגמאות מחיי היומיום, ובשילוב שפע של הומור – צרו קשר עם ד"ר זילבר והוא ישמח להעביר לכם הרצאה.

זכרו: "ידע הוא כוח", ומי לא רוצה להיות חזק?!